Praga, EUČeština ⇒ Staroměstské náměstí

2012-04-25 18:01:05

Staroměstské náměstí

Staromestske namestiStaroměstské náměstí je jedním z nejstarších a nejznámějších míst v Praze. Obrovské náměstí (15 tisíc metrů čtverečných) je známe již od dvanáctého století (v té době to bylo velké tržiště), rozkládá se v historický nejproslulejším centrů města nesoucím název Staré Město a je obklopeno velkolepými domy znázorňujícími nejrůznější architektonické slohy: od renesance, gotiky, do baroka a rokoko. Náměstí vystřídalo mnoho jmen: (Staré tržiště, Staroměstský plac, atd.), bylo pojmenované také jednoduše - Velké náměstí, - ale podle nynějšího jména je známo od roku 1895.

Po staletí toto náměstí zažilo jak radostné (slavnostní průvody královských korunovačních procesí) tak i tragické události: popravu posledního hejtmana husitů Jána Roháče v 15. století a o dvě století později - účastníků Stavovského povstání proti vládnoucí habsburské dynastie. Na památku poslední události na dlažbě před radnici jsou umístěny 27 křížů.

Kromě vlastně radnice s proslulým Staroměstským orlojem můžeme tady obdivovat Krocínovou kašnu a Kostel Matky Boží před Týnem, stejně jako Pražský poledník, vyznačovány stínem, který v pravé poledne vrhal kdysi Mariánský sloup, vztyčený na oslavu osvobození od Švédů. Na náměstí, které zároveň je pěší zónou, je také postaven památník mistru Janu Husovi - národnímu hrdinovi.


Смотрите также:
  • Karlův most

    Nejproslulejsi, nejstarsi, legendarni Karluv most, pojmenovany podle jmena monarchy, ktery ho zacal budovat, je opravdovou perlou kouzelne Prahy a nevyhnutelnym bodem pro ...

     
  • Kostel Matky Boží před Týnem

    Od zahajeni vystavby je v poradi treti variantou budovy - puvodni romanska stavba ze sesteho stoleti uz ve trinactem byla nahrazena ranne gotickou a soucasne prvky chram ...

     

Оставьте ваш комментарий:
Авиабилеты в Прагу по лучшим ценам:
Сегодня, 16.10.2018, за 1 крону дают 2 руб. 33 коп.