Praga, EUČeština ⇒ Pražský hrad - Hradčany

2012-04-25 20:23:44

Pražský hrad - Hradčany

Prazsky hrad - Hradcany Hradčany jsou jednou z nejstarších částí Prahy - obsažnou i přes relativně malou velikost díky spoustě architektonických památek. Tato čtvrt založena za doby panování krále Jána Lucemburského a zpočátku byla poddanským městem pražského purkrabství. Zakladatelem Hradčan je považován nejvyšší purkrabí Hynek Burka z Dubé.

Ve Středověku tady bydlela zámecká čeleď: služebnictvo, sokolníky, pacholky, a tak dál. Původně tady nebyly všichni dnešní velkolepé budovy, ale jen malé domky, mezi nimiž vynikaly jen budovy obývané aristokraty, blízké vyšším královským kruhům, nebo duchovními katedrály svatého Víta. Hradčany byly silně zničeny za husitských válek, ale jejích oživení probíhalo aktivně, obzvlášť za vlády Jagellonců. V té době byla postavena první radnice v horní části náměstí.

Velký požár v roce 1541 zničil téměř všechny domy zámeckého služebnictva a pražská aristokracie povšimla uvolněného výhodně položeného hned u stěn Hradu místa. Tady začaly stavět paláce a vily, což pomohlo proměnit osadu na město.

Toto území moc nezměnilo od té doby, kdy Hradčany byly jednou z nejvíc privilegovaných a přepychových pražských čtvrtí, jen víc velkolepých paláců dnes slouží jako muzea.

Смотрите также:
  • Katedrala svateho Vita

    ...

     
  • Prasna brana

    Prasna brana byla navrzena ve druhe polovine patnacteho stoleti vyznamnym ceskym architektem vladislavske nebo pozdne goticke ery Matejem Rejskem na zakazku tehdejsiho kr ...

     

Оставьте ваш комментарий:
Авиабилеты в Прагу по лучшим ценам:
Сегодня, 16.10.2018, за 1 крону дают 2 руб. 33 коп.