Praga, EUČeština ⇒ Prašná brána

2012-04-25 20:14:03

Prašná brána

Prasna brana Jednou z nejvíce viditelných a slavných památek Prahy je bezesporu Prašná brána - úctyhodná gotická věž vysoká 65 metrů s obloukem, pod kterým dá projet, aby dostat se do čarovné čtvrtí Staré Město.

Prašná brána byla navržena ve druhé polovině patnáctého století významným českým architektem vladislavské nebo pozdně gotické éry Matějem Rejskem na zakázku tehdejšího krále Vladislava Jagellonského. Věž nahradila obrannou bránu ze 13. století. Modelem pro novou bránu posloužila postavena o sto let dříve Staroměstská mostecká věž. Bohatá plastická výzdoba Prašné brány musela zdůrazňovat vznešenost a krásu nedaleké královské rezidence.

Stavba přesto byla pozastavena: kvůli hrozbě povstání monarcha opustil město a pak přesunul svou rezidenci na Pražský hrad. Prašná brána zůstala nedokončená po dobu čtyři sta let. Dlouhou dobu tady uchovávaly střelný prach (což je důvod, proč se používá dnešní název). Brána byla definitivně dokončena a věž byla přestavěna jen v roce 1886, její stěny zdobí bohaté plastiky.

Uvnitř této pozoruhodné stavby nyní otevřena výstava fotografii pražských věží a ve výšce 44 metrů se nachází báječná vyhlídková plošina. Dostat se tam dá 186 schody točitého schodiště kvůli úchvatné panoramě města.

Смотрите также:

Оставьте ваш комментарий:
Авиабилеты в Прагу по лучшим ценам:
Сегодня, 16.10.2018, за 1 крону дают 2 руб. 33 коп.