Praga, EUČeština ⇒ Kostel svatého Mikuláše

2012-04-25 21:48:16

Kostel svatého Mikuláše

Kostel svateho MikulaseKostel svatého Mikuláše je monumentální a pověstnou náboženskou stavbou, která v současnosti slouží jako hlavní chrám Církve Československé husitské a podle něj se dá poznat Prahu.

Současná stavba kostela je umístěna na místě jedné z nejstarších církevních staveb ve městě, známé od roku 1273. Chrám byl několikrát přestavován, naposledy v 18. století podle architektonických návrhů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Sochy u hlavního portálu vytvořil Antonín Braun, fresky - bavorský malíř Petr Azam. Pozlacený interiér chrámu dokonale doplňují ozdobené figurami varhany a vitráže zobrazující svatého Václava a svatého Mikuláše.

Chlouba chrámu - obrovský křišťálový lustr, který daroval kostelu ruský car Mikuláš II (v té době budovu pronajímala Ruská pravoslavná církev. Tento lustr je vyrobený ve formě císařské koruny na známých sklárnách v Harrachově.

Během oslavy pravoslavných Vánoc a Velikonoc kolem kostela se pořádá křížový průvod. Krom toho Kostel svatého Mikuláše je pozoruhodný tím, že jeho zvonice byla místem pro vyvolavače. V době komunismu až po sametovou revoluci v roce 1989 věž využívaly složky Státní bezpečnosti pro pozorování. Za vzácnou výzdobou chrámu jsou považovány nástěnné malby od Jana Lukáše Krackera, malby od Karla Škréty a sochařská díla od Františka Ignáce Platzera.

V tomto kostele hrál na varhany Mozart a nyní se tady pravidelně konají koncerty.

Смотрите также:
  • Strahov monastery

    ...

     
  • Kostel svateho Tomase

    Vnitrni vyzdoba kostela je taky barokni a doplnena stropni freskovou malbou od Reinera s vyjevy ze zivota svateho Augustina a svateho Tomase ...

     

Оставьте ваш комментарий:
Авиабилеты в Прагу по лучшим ценам:
Сегодня, 16.10.2018, за 1 крону дают 2 руб. 33 коп.